Ana içeriğe atla

THIS PAGE IS FOR TURKISH CITIZENS. INTERNATIONAL STUDENTS MUST CONTACT OUR INTERNATIONAL OFFICE HERE FOR THEIR INQUIRIES. 

Başvuru Şartları, Kontenjanları ve Online Başvuru için tıklayınız.

Başvuru Süreci Takvimi için tıklayınız.

Başvuruda Gerekli Belgeler için tıklayınız.

Lisansüstü programlarımıza 20 Haziran-03 Temmuz 2022 tarihleri arasında online başvuru sistemimiz üzerinden başvurabilirsiniz.  Başvuru sistemi ve süreci ile ilgili sorularınız için enstitümüze e-posta gönderebilir (sbe@asbu.edu.tr) veya hafta içi sabah 08:30-12:30 ve öğleden sonra 13:30-16:30 saatleri arasında telefon ile ulaşabilirsiniz (0312 596 4778 - 4779 - 4531 - 4823) . Başvuracağınız programın içeriği ve başvuru koşulları ile ilgili sorularınız için ise ilgili programın koordinatörüne e-posta ve/veya telefon ile ulaşabilirsiniz. Program koordinatörlerinin iletişim bilgileri için tıklayınız.

Aşağıda belirtilen ön değerlendirme kriterleri sonucunda yapılan sıralamada kontenjanın beş katı kadar aday bilimsel değerlendirme sınavına çağırılacaktır. Sınava girmeye hak kazanan adayların listesi, sınav tarihleri ve sınavların ne şekilde yapılacağı 18 Temmuz 2022 tarihinde Enstitümüz internet sitesinden ilan edilecektir.

ÖN DEĞERLENDİRME KRİTERLERİ : Tezli yüksek lisans ve doktora programına başvuran adayların ön değerlendirmesi ALES puanının %50’si, lisans/yüksek lisans not ortalamasının %50’si alınarak yapılır. Tezsiz yüksek lisans programına başvuran adayların ön değerlendirmesi ise lisans mezuniyet not ortalamasına göre yapılır. Kontenjanın beş katı kadar aday bilimsel değerlendirme sınavına çağırılır.

BAŞVURU ESNASINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN BAZI HUSUSLAR: 

  • Sisteme sadece 1 (bir) adet mezuniyet bilgisi girilmesi ve 1 (bir) adet mezuniyet belgesi yüklenmesi gerekmektedir. (Lisans mezuniyet koşulu olan doktora programlarına hem lisans hem de yüksek lisans bilgileri girilecek ve belgeleri yüklenecektir.)
  • Başvuru sistemine tüm bilgiler girildikten ve belgeler yüklendikten sonra en son sayfadaki "Program Tercihleri" kısmından başvurmak istediğiniz programları seçmeniz (en fazla 3 program seçilebilir) ve "Bu başvuruda beyan etmiş olduğum tüm bilgilerimin doğru olduğunu onaylıyorum. Beyan etmiş olduğum bilgilerimin yanlış olması durumunda kaydım yapılmış ise; kaydımın silinmesini kabul ediyorum." ibaresini tıklayarak başvurunuzu tamamlamanız gerekmektedir. Aksi taktirde başvurunuz değerlendirmeye alınamaz. 
  • Adayın not ortalaması 100' lük sisteme göre değerlendirilir. Adayın mezun olduğu yükseköğretim kurumundan alacağı onaylı transkripteki 100' lük notu esas alınır.  Transkriptte, 100' lük notu gösterilmeyen adaylar için Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının not dönüşüm tablosu kullanılır. Eşdeğerliklere ulaşmak için tıklayınız. 
  • ALES Sonuç Belgesinin geçerlilik süresi beş (5) yıldır.
  • Geçerlilik süresi belirgin olmayan KPDS, ÜDS,  YDS, e-YDS, YÖKDİL ve e-YÖKDİL sınav sonuçlarının geçerlilik süresi sınav tarihinden itibaren beş (5) yıldır.
  • Doktora/sanatta yeterlik/tıpta uzmanlık/diş hekimliğinde uzmanlık/veteriner hekimliğinde uzmanlık/eczacılıkta uzmanlık mezunlarının yüksek lisans ve doktora başvurularında, ALES şartı aranmaz. Bu adayların ön değerlendirme ve genel değerlendirme hesaplamasında ALES puanı 70 (yetmiş) puan olarak değerlendirilir. Bu durumda olan adaylar, başvuru sisteminde bulunan ALES kısmından "Muaf" sekmesini seçecek ve ALES belgesi yerine mezun olduğu doktora mezuniyet belgesini yükleyecektir.
  • 06/02/2013 tarihinden önce tezsiz yüksek lisans programlarına kayıtlı olan veya mezun olan öğrenciler doktora programına başvuru yapabilir.

 

ASBÜ lisansüstü programları ile ilgilendiğiniz için teşekkür ederiz.

Sosyal Bilimler Enstitüsü Ekibi

 

Hizmetlerimizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için zorunlu çerezler kullanıyoruz.

asbu.edu.tr' yi kullanarak çerezlere izin vermiş olursunuz.